Kategorie      

Typy namáčecích perek

Přidáno: 05.11.2021
|
Lenka H.

Představím vám některé typy namáčecích perek

Pokud hovoříme o klasické kaligrafii, máme většinou na mysli perka umístěná do násadky, které namáčíme do inkoustu nebo tuše.

V našem e-shopu najdete velký výběr různých perek značek Manuscript, William Mitchell a Brause. Perka se liší nejen tvarem, ale i stopou, kterou vytváří na papíru.

 

Perka by se dala rozdělit na:

  • plochá pro změnu šířky čáry natočením
  • špičatá - s větší nebo menší pružností
  • ballpoint - zakončená malou ploškou jako klasické psací pero
  • speciální - dvojitý, trojitý hrot ...
  • plakátovací pro velké písmo
  • s kulatou větší ploškou tzv. ornamental, redispero nebo script (každý výrobce je značí jinak)

Pro srovnání některých druhů perek jsem vám nachystala ukázku, jak vybrané druhy perek píšou. Zde je celkové porovnání.

  Typy namáčecích perek

 

 

Nyní vám představím jednotlivá perka.

 

TAPE NIB jsou plochá perka se zásobníkem pro inkoust (ploška s nápisem TAPE). Díky zásobníku naberete po namočení do lahvičky více inkoustu. Čím větší číslo na perku, tím je perko širší.

Při psaní se střídá ploška s tenkou hranou a tím se dosáhne efektu. Používá se na historická písma typu Uncial, Gothic apod. (podobná písma jako můj začátečnický pokus).

Stejnou stopu získáte i perkem ROUND HAND - ty nemají zásobník a velikosti se značí opačně, čím vyšší číslo, tím tenčí hrot.

 

ORNAMENTAL / SCRIPT je perko s kulatou ploškou připevněnou na konec hrotu. Perko píše neměnnou silnou čáru - podle velikosti hrotu. Tato perka se používají spíše pro technické kreslení.

 

SHORTHAND NIB (Manuscript Copperplate Shorthand Nib - téměř totožný vyrábí Brause pod názvem Sténo Nib) je velmi pružný hrot pro pokročilé. To je vidět i na obrázku - pro začátečníka je těžké vyvinout správný přítlak, aby se perko rozevřelo a psalo silnější linku bez toho, aby protekla kapka inkoustu - viz mé písmeno a. Hrot pracuje na stejném přincipu, jako brush pen - silný přílak, silnější čára. Jak už odpovídá název, používá se pro písma typu Coppeplate - jsou to vlastně klasická psaná písma.

 

BRAUSE EF 66B je velmi tenké (EF = extra fine) drobné perko. Je také velmi pružné, proto jej doporučuji pro pokročilé. Je vhodné pro menší velikosti písma.

 

Perka namáčecí

 

 

COPPERPLATE2 od Manuscriptu je méně pružné špičaté pero pro běžné psaní a psaní písem typu Copperplate. Je vhodné pro začátečníky.

 

BALLPOINT DP300 od Manuscriptu je pero, které má hrot stejný jako klasická školní pera, píše stejně silnou čarou. Perko má stejný tvar jako DP30, ale toto perko je špičaté a pružné.

 

COPPERPLATE ELLBOW od William Mitchel je perko, které nahrazuje šikmou násadku - vložíte jej do klasické rovné násadky a díky jeho tvaru píšete tak, jako by byl běžný hrot zasunutý v šikmé / oblilque násadce.

 

DRAWING NIB je kreslící perko. Jsou to většinou hodně ostrá, špičatá perka, se kterými se dobře kreslí a jsou vhodná i pro drobné písmo.

Některá jako např. Manuscript Leonardt Mapping Nib DP800 na obrázku jsou trubkového tvaru a vkládají se do násadky s vnitřní dutinkou.

 

Typy namáčecích perek

 

 

Co se týká výběru vhodného perka, tak je první potřeba stanovit účel, pro který perko vybíráte (psaní, kreslení, historické písmo, plakát...). Jinak se nedá moc doporučit jedno perko, protože každému sedí jiný přítlak, jiná stopa, jiná špička.

Ze začátku je lepší si koupit i více druhů perek a vyzkoušet si, které vám sedí. Cena běžných perek je nízká, tak vás nákup několka perek nezruinuje.

 

Důležitou roli hraje i výběr inkoustu.

 


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Najdete nás:

Způsoby dopravy:

Doprava přes Zásilkovnu

Doprava přes DPD

PPL logo

Copyright 2016 - 2025 © SbohemNudo.cz